Výstava „Síla ohně“

Výstava: Síla ohně - požární experimenty Fakulty stavební ČVUT pohledem vědy a očima fotografa

18. 9. – 27. 9. 2023

Výstava představuje současný výzkum požárů a požární experimenty na Fakultě stavební ČVUT v Praze

Výstava je určena široké veřejnosti a je zdarma.
ADRESA: atrium Fakulty stavební ČVUT, Thákurova 7, 166 29 Praha 6

TERMÍN VÝSTAVY: 18. 9. – 27. 9. 2023, vždy od 9:00 do 17:00 hodin včetně víkendu.
VERNISÁŽ: 19. 9. 2023 ve 13:00

PRO VELKÝ ZÁJEM VÝSTAVA PRODLOUŽENA DO 29. 9. 2023

Lze využít i možnosti komentovaných prohlídek v těchto termínech:

O výstavě

Expozici tvoří artefakty z pokusů a fotografie a postery popisující experimentální výzkum v oblasti požárů a požární bezpečnosti staveb.

Výstava si klade za cíl seznámit návštěvníky se sílou, intenzitou a ničivostí ohně při požárech v budovách. Představované experimenty jsou pro názornost doplněny o ukázky originálních ohořelých materiálů z laboratorních zkoušek. Ohořelé vzorky jsou zakonzervované, takže si na ně lze doslova sáhnout.

Vybrané vystavené experimenty:

• vývoj pyrolýzy dřeva (tepelný rozklad dřeva) při přirozeném požáru
  • plošné hoření – vývoj trhlin v dřevěném podhledu
  • chování plechového střešního pláště vystaveného teplotám až do 600 °C
  • důsledky požáru při výskytech předmětů na únikových cestách

Autor výstavy: Ing. Jakub Šejna

Fotografie: Jiří Ryszawy

Jak se požární experimenty fotily?

„Od ohně jsem byl vzdálen v závislosti na intenzitě hoření. Nejmenší vzdálenost mohla být i jen jeden metr, ale u experimentu se sloupy v jeho nejintenzivnější fázi při cca 850 °C to mohlo být i pět metrů a musel jsem už fotit skrz ‚dveře‘ teleobjektivem,“ popisuje fotograf Jiří Ryszawy z Výpočetního a informačního centra ČVUT v Praze. „Fotograficky jsem se zároveň musel vypořádat s velmi kontrastním prostředím tmavé zkušební komory a zářícího ohně. Vše bylo nutné zvládat vzhledem k vystavení techniky žáru ohně velmi rychle a zároveň nepřekážet výzkumníkům při experimentu,“ dodává Jiří Ryszawy.

Partner výstavy

PODPOROVATELÉ VÝSTAVY