TISKOVÁ ZPRÁVA

FAKULTA STAVEBNÍ ČVUT V PRAZE | PR A MARKETING

THÁKUROVA 7, 166 29 PRAHA 6

V Praze 18. 3. 2025

KONTAKT PRO MÉDIA: MGR. LIDMILA KÁBRTOVÁ

TEL.: 602 275 716

Nový studijní program Fakulty stavební ČVUT Učitelství stavebních předmětů pro střední školy by měl pomoci zvýšit počet odborných kvalifikovaných pedagogů

Kvalifikovaných učitelů odborných technických předmětů je v současnosti v ČR velký nedostatek. Nový magisterský studijní program Fakulty stavební ČVUT v Praze Učitelství stavebních předmětů pro střední školy by měl pomoci zvýšit jejich počet. Učitelé naleznou uplatnění na různých typech středních škol, a to jak na průmyslových, tak i učňovských. Tento profesně zaměřený studijní program je určen absolventům bakalářského studia v oblasti stavebnictví. Studium bude dvouleté a volit lze mezi podobou prezenční či kombinovanou.

 „Magisterský studijní program Učitelství stavebních předmětů pro střední školy je koncipován tak, aby prohluboval oborové znalosti stavební tématiky z bakalářské úrovně a pokrýval základní teoretická a profilující témata. Cílem je, aby byl jeho absolvent odborně způsobilý vyučovat dané předměty na střední škole,“ říká prof. Milena Pavlíková, která je garantkou programu na Fakultě stavební ČVUT v Praze.

Studijní program se soustřeďuje na obecné pedagogické, psychologické a didaktické disciplíny, které zajišťuje Masarykův ústav vyšších studií s tím, že oborová didaktika se realizuje na Fakultě stavební ČVUT a je úzce propojena s oborem. Studijní plán má šest společných povinných předmětů učitelské propedeutiky a psychologie, 10 povinných předmětů oborové didaktiky a povinnou praxi. „Praxi máme smluvně zajištěnou se čtyřmi středními školami, ale studující ji mohou absolvovat i v místě bydliště apod. Je přitom stanoven minimální počet hodin, počítá se se supervizí v hodinách a sebereflexí s našimi pedagogy. Pokud bude někdo ze studentů programu již na nějaké střední škole vyučovat, zohledňuje se to v rozsahu a zaměření praxí,“ vysvětluje prof. Milena Pavlíková.

Zajímavou možnost také představuje volba prezenčního, či kombinovaného studia. Kombinované studium umožní rozšířit si vzdělání například absolventům stavebních oborů vysokých škol, kteří již působí někde v praxi. Využít ho mohou například i stávající studenti jako druhý obor.

Zájemci se mohou hlásit ke studiu již pro akademický rok 2025/2026, přihlášky lze podávat od 1. března do 30. dubna 2025. Kompletní informace, včetně podmínek pro přijetí, jsou dostupné zde:
https://www.fsv.cvut.cz/uchazeci/magisterske-studium/ucitelstvi-stavebnich-predmetu-pro-stredni-skoly/

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2024/2025 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 341 studijních programů, z toho 145 v angličtině. Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 420. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 201.–240. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 182. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz.