Nový nemocniční monoblok nebo pavilony, nové bytové jednotky, v nichž by vedle lékařů a dalšího personálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady našly domov stovky nových obyvatel pražských Strašnic, a revitalizovaný veřejný prostor čtvrti na ploše současného nemocničního areálu. To vše ukazují semestrální projekty čtyř týmů studentů magisterského programu Architektura a stavitelství Fakulty stavební ČVUT v Praze. Projekty prezentující souhrnné řešení provozní, prostorové a architektonicko-urbanistické studenti připravili jako východisko závěrečné práce svého studia. Vystavené práce lze zhlédnout od 16. dubna do 15. května 2025 v pavilonu L – ředitelství FN Královské Vinohrady.
První oficiální zmínka o vinohradské nemocnici se datuje k 15. červenci 1897, kdy zastupitelstvo přijalo na svém zasedání rozhodnutí vybudovat nemocnici pro obyvatelstvo „okresu“ Královské Vinohrady. Slavnostně do rukou veřejnosti byla nemocnice předána 11. května 1902 v podobě dvou interních pavilonů, administrativní budovy, hospodářské budovy, prosektury a pavilonu pro dezinfekci. V průběhu dalších let se pak nemocnice rozšiřovala a rozrůstala o řadu dalších objektů. V současnosti představuje Fakultní nemocnice Královské Vinohrady vysoce specializované zdravotnické zařízení poskytující zdravotní péči v téměř celém rozsahu medicínského spektra pro své spádové oblasti Prahy 3 a Prahy 10, v některých oborech i pro pacienty z celé Prahy, východních Čech a v případě popálených pacientů z celých Čech.
„Obdobně jako v oblasti medicínské se nemocnice potřebuje rozvíjet i z hlediska svých prostor, zázemí pro personál i bytových možností. Chceme se dívat dopředu, hledat zajímavá řešení pro nejbližší dobu i vize do budoucnosti. Proto jsme se rozhodli oslovit studenty architektury a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze,“ říká Ing. Bořek Votava, náměstek pro strategii a rozvoj Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Úkolem pro studenty programu Architektura a stavitelství Fakulty stavební ČVUT bylo připravit tzv. generel areálu, tedy souhrnné řešení provozní, prostorové i architektonicko-urbanistické pro modernizaci s výhledem využití stávajícího areálu do dvaceti let. Vzhledem k vysoké obtížnosti zadání znásobené specifickým prostředím nemocnice se jako vedoucí ateliérových i závěrečných prací úkolu ujali prof. Michal Šourek a MgA. Petr Kolář z Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze. Studenti pracovali na návrzích ve čtyřech týmech v jejich fakultním ateliéru po celý semestr.
„Při podobných zadáních je zvykem, že studenti tvoří týmově pouze polovinu semestru a dále již pracují samostatně. Zde však úvodní analýzy a přípravné studie ukázaly, že úloha regenerace a revitalizace areálu vinohradské nemocnice je komplexnější a rozsáhlejší, než jsme na začátku semestru předpokládali. Náročné téma medicínského provozu a jeho zázemí se zde pojí s mimořádným rozsahem úlohy, situováním v kontextu města i vztahem hodnotných historických budov nemocnice s vyžadovaným moderním prostředím do budoucna. Složité zadání studenty velmi zaujalo, stále přicházeli s novými nápady, nechali jsme je tedy pracovat v týmech po celý zimní semestr,“ vysvětluje prof. Michal Šourek.
„Obtížnost úkolu jsme si uvědomovali a studentům jsme se při přípravě návrhů snažili vyjít co nejvíce vstříc. Poskytli jsme jim jak dokumentaci provozu nemocnice a jejích jednotlivých úseků, dokumentaci stavebních objektů i situační plány areálu prostředí naší nemocnice, tak jsme pro ně zrealizovali prohlídku areálu a jednotlivých provozních částí. Při ní navštívili nejen prostory běžně dostupné návštěvníkům nemocnice, ale zavedli jsme je i do zázemí nebo třeba na operační sály,“ popisuje Ing. Bořek Votava z Fakultní nemocníce Královské Vinohrady.
Studenti při studiu podkladových informací odhalili významný urbanistický rozvojový potenciál pozemků nemocnice. „V návrzích řešili komplexní přestavbu nemocnice v rámci všech jejích pozemků, v některých případech i části spádového území. Ve všech variantách návrhů také využili rozsáhlé pozemky nemocnice k bytové výstavbě, čímž území zapojili do struktury veřejného prostoru města. Na bydlení formou rekonstrukce také přeměnili hodnotné historické budovy nemocnice, které již nemohou vyhovět soudobým a budoucím potřebám medicínského provozu. Vše navíc museli řešit tak, aby přestavba areálu proběhla bez přerušení nebo podstatného omezení provozu nemocnice či funkce okolní zástavby. Součástí studentských prací musela být i ekonomická rozvaha,“ říká MgA. Petr Kolář z Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze.
Výstava semestrálních prací studentů magisterského studia programu Architektura a stavitelství, na nichž studenti pracovali v ateliéru Šourek–Kolář, tak poskytuje rozsáhlou představu o tom, jak by se mohl stávající areál nemocnice proměnit v horizontu deseti či dvaceti let. Řada materiálů zahrnujících například poster s nákresy a vizualizacemi či digitální architektonický model, reprezentovaný videozáznamem průletu areálem s možností jeho „živé“ prohlídky, nabízí návštěvníkům nahlédnout, kudy by se třeba jednou v budoucnu mohla FN Královské Vinohrady ubírat.
Výstavu prací studentů Fakulty stavební ČVUT představující návrhy revitalizace a rozvoje FN Královské Vinohrady lze zhlédnout od 16. dubna do 15. května 2025 v pracovních dnech od 9 do15 hodin v pavilonu L – ředitelství FN Královské Vinohrady.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2024/2025 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 341 studijních programů, z toho 145 v angličtině. Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 420. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 189. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz.
Adresa a kontakt
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební
Thákurova 7/2077
166 29 Praha 6 – Dejvice
Pro média
Spojte se s námi
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební
Thákurova 7/2077
166 29 Praha 6 – Dejvice
Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.