Technologii dvoufázového betonu navrženou v diplomové práci úspěšně ověřil experiment

Technologii dvoufázového betonu navrženou v diplomové práci úspěšně ověřil experiment

Dvoufázový beton

Student programu Stavební inženýrství – vodní hospodářství a vodní stavby Jan Vicher se nejdříve ve svojí bakalářské práci a poté i v práci diplomové zaměřil na vývoj technologie dvoufázového betonu zaměřenou na výstavbu velkoobjemových betonových konstrukcí vodních staveb.

Princip technologie

Princip technologie spočívá v uložení hrubé frakce kameniva předem do bednění a její následné prolití maltovou směsí, na rozdíl tedy od běžného betonu, při němž jsou jednak používané menší frakce hrubého kameniva a zároveň jsou všechny složky smíchány předem. Hlavní výhodou této technologie je snížení nároků na dopravu materiálu na stavbu (dovoz pouze čerstvé maltové směsi – kamenivo využito lokální či přímo ze stavby) a na to navázané jednak nižší náklady na stavbu, tak na životní prostředí. Technologie zároveň umožňuje využití recyklovaného betonu.

Výsledek experimentu

Technologii se při experimentu, jenž proběhl v betonárně TBG Metrostav Rohanský ostrov, podařilo potvrdit, vybetonované vzorky splnily očekávání. Na experimentu se materiálem, technikou a zázemím podílely společnosti TBG MetrostavStachema, odborné konzultace a podporu poskytovali studentovi kolegové z Experimentálního centraKatedry ocelových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT.

V rámci experimentu Jan Vicher porovnával dva betonové vzorky, přičemž jeden z nich byl betonován speciální technologií a byly v něm užity velké frakce hrubého kameniva. Student sledoval i vývoj tepla ve vzorcích, což je pro možné využití na velkoobjemových betonových konstrukcích vodních staveb zásadním kritériem.

Gratulujeme!

Za obsah odpovídá: prof. Ing. Karel Kabele, CSc.