Krajina a sídla, revitalizace a udržitelná výstavba, sucho, povodně a eroze v povodí, protihluková opatření v dopravě a zelené střechy v sídlech – to vše je náplní studia na „Životku“ nebo „Zetku“, jak se této specializaci na naší fakultě říká.
popis programu dle akreditace
Cílem specializace Inženýrství životního prostředí je výchova specialistů kombinujících znalosti stavebně-technických disciplín, které absolventům umožní působení v oblasti projektování a realizace staveb krajinného inženýrství. Zároveň jim absolvování dá dostatečné penzum znalostí z oblasti přírodních věd potřebných k hodnocení a ochraně přírody v rámci orgánů státní správy, výzkumu i dalších pozic s environmentálním zaměřením. Absolventi tedy mohou působit jako součást realizačních týmů v procesu výstavby. Oproti jiným specializacím stavebního zaměření mají však širší povědomí o fungování krajiny jakožto prostoru realizace, a to jim umožňuje zodpovědně rozhodovat o vhodném technickém řešení problému s ohledem na environmentální dopady výstavby. Při výuce jsou sledovány moderní stavební a urbanistické trendy, stejně tak jako aktuální problematika vztahu člověka, společnosti a životního prostředí.
Jedním ze základních principů strukturovaného studia specializace Inženýrství životního prostředí je šířka záběru předmětů a vyvážený poměr základních teoretických předmětů a předmětů profilujícího základu, jakými jsou především projekty, praktická výuka v terénu a povinně volitelné předměty.
Šířka záběru je dnes při práci velmi oceňována. Vzdělání stavař – technik s přehledem o životním prostředí vám dává na trhu práce výhodu před ostatními. Tato práce je oceňovaná i finančně doceněná, pestrá a užitečná. Oproti absolventům jiných škol s obdobným vzděláním je výhodou technický základ stavaře, oproti absolventům jiných specializací zase „bonus“ přesahu výuky do jiné oblasti.
Oblast životního prostředí (stavby, sídla, krajina) stále nabývá na významu u nás i po celém světě. Uplatnění tak najdete snadno a budete dělat práci, která vás bude bavit. „Životko“ učí přemýšlet o věcech v jejich jednotlivosti i spojitostech, ne se učit nazpaměť vzorečky. S pestrou praxí v oblasti životního prostředí: terén-laboratoř-kancelář a vším potřebným se seznámíte při výuce.
Garant specializace Inženýrství životního prostředí
Za obsah odpovídá: prof. Ing. arch. Ing. Zuzana Pešková, Ph.D.
Adresa a kontakt
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební
Thákurova 7/2077
166 29 Praha 6 – Dejvice
Pro média
Spojte se s námi
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební
Thákurova 7/2077
166 29 Praha 6 – Dejvice