Specializace Materiálové inženýrství nabízí studentům možnost poznat teoreticky i prakticky kromě tradičních stavebních materiálů i materiály nové, a to z hlediska jejich složení, výroby, následného použití a vzájemné interakce se životním prostředím. Mimo jiné se můžete seznámit i s materiály vhodnými pro obnovu památek, „smart“ materiály, geopolymery, materiály odolnými extrémním teplotám, střelbě, výbuchu a nárazu vozidla.
popis programu dle akreditace
Cílem studia specializace Materiálové inženýrství je prohloubení znalostí o struktuře stavebních materiálů, vztahu jejich struktury a vlastností, experimentálních a výpočetních postupech, které umožňují cílenou výrobu stavebních materiálů specifických požadovaných vlastností. Učební plán specializace obsahuje základní předměty navrhování stavebních konstrukcí, projektování pozemních staveb i stavebního řízení s cílem pochopení požadavků na stavební materiály a širších souvislostí stavební praxe. Studenti získají komplexní znalosti v oblasti návrhu, výroby a testování stavebních materiálů a získají informace o fyzikálních a chemických parametrech materiálů se zohledněním vlivu změn vnějšího prostředí a okolních podmínek na jejich trvanlivost a životnost. Specifickým cílem specializace Materiálové inženýrství je výchova absolventů, kteří budou schopni reagovat nejen na nejnovější trendy v materiálové základně, ale budou se také orientovat v oblasti historických materiálů, jejich sanace a stavebně technických průzkumů historicky významných a památkově chráněných staveb.
Studijní plán obsahuje odborné předměty z oblastí:
Součástí studia jsou též předměty:
Vyzdvižení dalších zajímavostí studia:
Máte volné místo v rozvrhu a chtěli byste svůj volný čas zajímavě využít? Ozvěte se nám! Nabízíme možnost přivýdělku jako pomocná vědecká síla v laboratoři. Kromě finančního ohodnocení tato možnost přináší především praktické znalosti a zkušenosti, které budou vaší devizou při hledání uplatnění v praxi.
V našem oboru se můžete setkat i s netradičními a velmi zajímavými projekty. V našich laboratořích například probíhalo testování speciální geopolymerní směsi, která byla použita při realizaci pomníku Marie Terezie, kterou najdete na pražských Hradčanech. Hlavní důraz byl kladen na mechanické vlastnosti, mrazuvzdornost a smrštění tohoto materiálu.
Za obsah odpovídá: prof. Ing. arch. Ing. Zuzana Pešková, Ph.D.
Adresa a kontakt
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební
Thákurova 7/2077
166 29 Praha 6 – Dejvice
Pro média
Spojte se s námi
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební
Thákurova 7/2077
166 29 Praha 6 – Dejvice