Co znamená stát se studentem vysoké školy? Je to možnost užít si velké volnosti, ale zároveň se očekává schopnost zodpovědně přistoupit ke studiu.
Pokud se čas správně rozloží, tak krom docházky na přednášky a cvičení, vypracování úkolů a příprav na další hodiny, zbyde volný čas na aktivity, které studentský život v Praze a v Kampusu Dejvice nabízí.
Co vše lze na Fakultě stavební zažít? Kde se dají potkat noví přátelé a jakých akcí se dá účastnit?
Pro prváky nastupující do BAKALÁŘSKÝCH studijních programů jsou určené tyto dva seznamovací kurzy:
MALTA = seznamovací kurz Fakulty stavební
zaČVUTění = seznamovací kurz celého ČVUT
Pro studenty prvního ročníku navazujícího MAGISTERSKÉHO studia je určený seznamovací kurz:
TMEL = seznamovací kurz Fakulty stavební
Kapacita pro rok 2024 je již vyčerpána
MALTA (Malé Aklimatizační Letní Tmelení Akademiků) je pětidenní seznamovací kurz určený výhradně studentům Fakulty stavební ČVUT. Pořádá ji studentská organizace IAESTE
Termín: 1. – 5. 9. 2024
Místo: Soběšín (okres Kutná hora) – přímo na břehu řeky Sázavy
Cena: 3500 Kč
Jeden kurz, všechny fakulty. Oficiální kurz ČVUT pro studenty všech fakult ČVUT. Probíhá ve dvou termínech, ze kterých si lze vybrat.
1. Termín: 3. – 8. 9. 2024
2. Termín: 9. – 14. 9. 2024
Místo: Staré Splavy u Máchova jezera
Cena: záloha 2200 Kč a doplatek 2 190 Kč
Kvůli nízkému počtu přihlášených studentů je akce zrušena
TMEL (Tvořivé Mezistudijní Edukační Laborování) je letos historicky první ročník seznamováku pro nastupující studenty magisterských programů Fakulty stavební ČVUT v Praze. Jedná se o čtyřdenní akci pořádanou studentskou organizací IAESTE, kde je hlavním cílem propojení lidí z různých oborů v rámci seznamovacích a sportovních aktivit. Do programu budou zahrnuty také různé workshopy či přednášky ze stavebního oboru a praktické ukázky technologii z praxe.
Termín: 5. – 8. 9. 2024
Místo: Soběšín (okres Kutná hora) – přímo na břehu řeky Sázavy
Cena: 2400 Kč
Studentské spolky na fakultě – to je především spousta různorodých aktivit, za nimiž stojí sami studenti. Mísí se tu zábava v podobě různých party s besedami se zajímavými osobnostmi, workshopy nebo třeba možností si levně pořídit učebnice na burze skript či jet na zajímavou exkurzi do firmy. Dveře jsou otevřené pro všechny, kdo se chtějí na aktivitách fakultních klubů a spolků podílet a baví je vymýšlet a tvořit.
Zástupci studentů v řídícím orgánu fakulty
Zaštiťuje celou řadu spolků působících na ČVUT, včetně kolejních
Tradiční i netradiční sporty a aktivity
Součástí výuky na fakultě jsou také sportovní aktivity. Studenti si mohou vybrat z více než 50 velmi různorodých sportovních disciplín, mezi něž kromě těch klasických patří i irské tance, japonský šerm, geocatching, lukostřelba, meditační praxe či bosu. Pro studenty v 1. a 2. Semestru je povinné si zapsat jeden sport, v dalších semestrech jde již o dobrovolnou aktivitu. Počet sportů mohou studenti volit dle svých zájmů a možností.
Pro studenty ČVUT pořádá ÚTVS (Ústav tělesné výchovy a sportu) pravidelné letní a zimní tělovýchovné kurzy zaměřené na sporty a pobyt v přírodě. Studenti se do nich mohou hlásit dle svých zájmů. V létě jde o kurzy vodácké, windsurfingové, cyklistické, turistické, tenisové, jízdy na koních a také třeba o míčové hry, friesbee, lukostřelba, plavání, softbal atd.) V zimních měsících mohou využít výuku sjezdového lyžování, běžeckého lyžování a snowboardingu.
Fitko sdružuje všechny zájemce o rekreační cvičení a je určeno výhradně studentům a zaměstnancům fakulty. Nachází se v budově B (místnost B-150) a je vybaveno základními cvičebními pomůckami, moderními fitness stroji, žebřinami, lavicemi a různými druhy činek. K dispozici jsou také dámská a pánská šatna se sprchou. Poplatek činí 400 Kč na kalendářní rok, registrovat se lze v kanceláři D1028 (pan Mariánek) nebo D1023 (pan Hadrbolec) v budově D.
Za obsah odpovídá: prof. Ing. arch. Ing. Zuzana Pešková, Ph.D.
Adresa a kontakt
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební
Thákurova 7/2077
166 29 Praha 6 – Dejvice
Pro média
Spojte se s námi
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební
Thákurova 7/2077
166 29 Praha 6 – Dejvice
Studentská komora Akademického senátu FSv je skupina dvanácti studentů, kteří jsou členy Akademického senátu fakulty, kde zastupují všechny studenty fakulty a hájí jejich zájmy. Členové SKAS se podílejí na rozhodování o důležitých věcech na úrovni vedení fakulty, a mohou tak prosazovat změny pro zlepšení studijních podmínek a prostředí na fakultě. Pokud mají ostatní studenti podněty nebo výzvy na zlepšení studia, mohou se se svými postřehy obracet přímo na členy SKAS.
ŠTUK (ŠTUdácký Klub) vznikl z iniciativy studentů v roce 2012 a studenti se dodnes starají o jeho chod i aktivity. Zaměřuje se na studentský život na škole – pořádá například uvítací party Bednění, ale i exkurze, workshopy, besedy, přednášky, promítání a další akce pro budoucí inženýry a architekty, kteří se nechtějí ve škole jen učit. K dispozici má i klubovnu As140 , kde si jde odpočinout, sednout si s knížkou či si popovídat s přáteli.
Pod Studentskou unií ČVUT působí 24 klubů, které jsou činné nejen na jednotlivých fakultách, ale také na kolejích nebo obecně po celém ČVUT. Zároveň jde o nezávislou organizaci s vlastním řízením, strukturou, pravidly a posláním, která dává možnost realizovat společné zájmy mnoha lidí. V rámci jejích aktivit a sdružených klubů probíhá například řada sportovních klání, konají se různorodé přednášky, hudební festivaly, probíhají promítání a mnoho dalšího.
IAESTE působí na vysokých školách v 85 zemích světa a její hlavní činností je organizace zahraničních pracovních stáží v oboru pro studenty. V České republice funguje na osmi univerzitách a kromě zajišťování zahraničních praxí se zaměřuje také na zprostředkování kontaktů mezi studenty a firmami jakožto potenciálními zaměstnavateli, je organizátorem Veletrhu pracovních příležitostí. Stojí také za pořádáním seznamováku MALTA.
BEST (Board of European Students of Technology) od roku 1989 podporuje studenty z Evropy ve vzájemné komunikaci, spolupráci a výměně. Cílem této organizace je jejich příprava na práci v mezinárodním prostředí a rozšiřování jejich odborných, komunikačních a prezentačních dovedností. V rámci technicky zaměřených BEST kurzů mohou studenti ČVUT vycestovat na 1–2 týdny na některou z evropských univerzit. Pražská pobočka BESTu pořádá také další velké projekty, jako jsou technické soutěže UnIT a EBEC, ve kterých studenti mohou využít své studijní znalosti, kreativitu a navázat kontakt s firmami.