Za sto let zkoumání prostor Vyšehradu je již na kontě archeologů mnoho nálezů. Devět nejdůležitějších z nich nyní přibližuje venkovní panelová výstava, kterou lze zhlédnout od 13. září do 4. října v blízkosti Purkrabství na Vyšehradě. Všechny pocházejí z jihozápadní části lokality, kde stála středověká akropole – vnitřní opevněné jádro hradu.
Součástí expozice jsou také vizualizace historických 3D rekonstrukcí Vyšehradu a jeho významných staveb, které připravil Ing. arch. Vojtěch Dvořák z Katedry architektury naší fakulty ve spolupráci s archeology z Archeologického ústavu AV ČR. Díky jeho práci tak lze zhlédnout vývoj středověkých panovnických sídel na Vyšehradě od nejstaršího sídla Přemyslovců po gotické sídlo Lucemburků a dále jednotlivé stavby, např. románskou fázi kapitulního chrámu sv. Petra a Pavla či baziliku sv. Vavřince.
Venkovní panelová výstava vznikla u příležitosti výročí systematických archeologických vykopávek na Vyšehradě zahájených v roce 1924. Klade si za cíl představit hlavní archeologické objevy učiněné na tomto místě a stručně poukázat, jak pomáhají porozumět jeho někdejší důležitosti.
Výstava je přístupná volně od 13. září do 4. října 2024 v blízkosti Purkrabství.
Za obsah odpovídá: prof. Ing. Karel Kabele, CSc.
Adresa a kontakt
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební
Thákurova 7/2077
166 29 Praha 6 – Dejvice
Pro média
Spojte se s námi
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební
Thákurova 7/2077
166 29 Praha 6 – Dejvice